2-3-4 Kasım da gerçekleştirilecek olan Maker Hackathon projesi kapsamında Karaman sanayicilerinden Ali Alanya Led Aydınlatma Fabrikası sahibi Hikmet Emre Alanya jüri üyesi olacak.

Mevka Hackathon

MAKER HACKATHON PROJESİ NEDİR?

Maker Hackathon, Mevlana Kalkınma Ajansı koordinasyonunda 2-3-4 Kasım 2018 tarihlerinde 48 saat sürecek bir üretim/inovasyon etkinliğidir. Bu etkinlikte katılımcılar fikirlerini prototipe dönüştürecek ve bu fikri bir iş modeline dönüştürerek sürdürülebilirliğini sağlamaya çalışacaklar.

Teknoloji ile iç içe ilerleyecek olan bu etkinlikte katılımcılar alanında uzman mentorlarla çalışarak iş fikrini geliştirecek ve teknik alanda kazanacakları bilgi ve beceri ile bu fikri prototipe dönüştürme fırsatı elde edecekler. Etkinliğe katılan herkes prototipini program sonunda(Ocak 2019) gerçekleştirilecek olan Maker Panayırında sergileme hakkı kazanacak. Etkinlikte (her takım 5 kişiden oluşmak üzere) 12 adet takım kurulacak 4 Kasım 2018 tarihinde takımlar çalışmalarını tamamlayarak projelerini/prototiplerini üretmiş olacaklar ve saat 15:00’da 4 ya da 5 kişiden oluşan jüri üyelerine sunum yapacaklar. Jüri üyeleri 1.2.ve 3.olan projeleri belirleyecekler.

İŞ FİKRİNİ TEKNOLOJİ İLE BÜYÜTMEK İSTER MİSİN?

Gerek ulusal gerekse yerel ve bölgesel kalkınma politikaları açısından ele alındığında “girişimcilik” konusu son yıllarda üzerinde önemle durulan ve teşviklerin verildiği bir alandır. Mevlana Kalkınma Ajansı da 2018 yılı Çalışma Programında “Teknoloji Odaklı Girişimcilik ve Kırsal Girişimcilik Sonuç Odaklı Programı”na yer verdi ve bu kapsamda çalışmalar yürütüyor. Bu bağlamda Mevlana Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonunda TR52 bölgesinde teknoloji odaklı girişimciliğin güçlendirilmesini, teknoloji tabanlı firmaların desteklenerek büyüme ve gelişmeye katkı sağlanmasını amaçlayan “TR52 Bölgesi Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Programı” düzenlenecek. Program “Mentor Eğitimi”, “Maker Hackathon”, “Maker Çalıştayı” ve “Demo Day ve Kitle Fonlama & Maker Faire” olmak üzere 4 modül ve bunların alt etkinliklerinden oluşmakta. TR52 Bölgesi Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Programı kapsamında 2-3-4 Kasım 2018 tarihlerinde “Maker Hackathon Etkinliği” gerçekleştirilecek.

Teknoloji ile iç içe ilerleyecek olan etkinlik boyunca, etkinliğe katılanlar, alanında uzman mentorlarla çalışarak iş fikrini geliştirecek ve teknik alanda kazanacağı bilgi ve beceri ile bu fikri prototipe dönüştürme fırsatı elde edecek. Etkinliğe katılan herkes prototipini Ocak 2019’ta gerçekleştirilecek olan “Maker Panayırı”nda sergileme hakkı kazanacak olup sektör liderleri ile de iletişim kurma fırsatı yakalayacaklar. Kayıtlar 29 Ekim 2018 tarihinde sona ererken, Karaman’dan katılacak olanların gidiş gelişleri için servis hizmeti sunulacak.

Maker Hackathon, Mevlana Kalkınma Ajansı koordinasyonunda 2-3-4 Kasım 2018 tarihlerinde 48 saat sürecek bir üretim/inovasyon etkinliği. Bu etkinlikte katılımcılar fikirlerini prototipe dönüştürecek ve bu fikri bir iş modeline dönüştürerek sürdürülebilirliğini sağlamaya çalışacaklar. Teknoloji ile iç içe ilerleyecek olan bu etkinlikte katılımcılar alanında uzman mentorlarla çalışarak iş fikrini geliştirecek ve teknik alanda kazanacakları bilgi ve beceri ile bu fikri prototipe dönüştürme fırsatı elde edecekler.

Etkinliğe katılan herkes prototipini program sonunda(Ocak 2019) gerçekleştirilecek olan Maker Panayırında sergileme hakkı kazanacak. Etkinlikte (her takım 5 kişiden oluşmak üzere) 12 adet takım kurulacak 4 Kasım 2018 tarihinde takımlar çalışmalarını tamamlayarak projelerini/prototiplerini üretmiş olacaklar ve saat 15:00’da 4 ya da 5 kişiden oluşan jüri üyelerine sunum yapacaklar. Jüri üyeleri 1.2.ve 3.olan projeleri belirleyecekler. 2 jüri üyesi bölge dışından olacak 2 veya 3 üye Karaman’dan olacak. Jüri üyelerine sunumlar 4 Kasım 2018 Pazar günü 15:00-18:00 saatleri arasında Mevlana Kalkınma Ajansı hizmet binasında yapılacak.